Грип наближається!

З настанням холодної пори року зростає ризик захворіти гострими респіраторними вірусними інфекціями та грипом. Грип є однією із найбільш актуальних медичних і соціальних проблем.

За минулий епідсезон у Березнівському районі на ГРВІ захворіло 14909 осіб, з них 78 % діти. Найчастіше хворіли особи віком 5-14 років. Перевищення епідемічного порогу реєструвались у грудні 2017 р. та лютому 2018 р. Щеплення проти грипу отримали 3 особи.

Для епідемічного сезону 2018-2019 рр. згідно з інформацією ВООЗ на території України будуть циркулювати віруси таких штамів: Мічиган (вірус А, H1N1), Сінгапур (вірус А, H3N2), Колорадо (вірус В). Ці актуальні штами вірусів грипу ВООЗ рекомендувала для виробників включити до складу вакцин.

Грип - це гостре вірусне захворювання, яке характеризується ураженням дихальних шляхів із вираженою інтоксикацією, гарячкою і катаральними ознаками. Джерелом інфекції є хвора людина.

Початок грипу гострий. Спостерігається висока температура тіла, до 40 градусів, головний біль, біль в очних яблуках, суглобах, м’язах. Пізніше приєднується сухий кашель, набрякає слизова оболонка носа. Можуть бути нудота та блювання, які пов’язані з інтоксикацією організму. Інкубаційний період 3-5 днів. При тяжкому стані можуть виникати ураження серцево-судинної системи, пневмонія, трахеобронхіт, менінгоенцефаліт.

Основний шлях передачі грипу - повітряно-крапельний. Частки вологи з вірусами вдихаються людиною, для цього потрібно перебувати в безпосередній близькості до хворого – в радіусі до 2 метрів, а також після того, як вони осядуть на підлогу, висохнуть і знов піднімуться в повітря з пилом.

Інший шлях передачі – контактно-побутовий. Як правило, чхаюча або кашляюча людина прикриває рот рукою, сподіваючись запобігти поширенню інфекції повітряно-крапельним шляхом. При цьому вона і не підозрює, наскільки спрощує передачу своєї інфекції контактним шляхом.

Висока концентрація вірусів може зберігатися в закритих приміщеннях, особливо з великими скупченнями людей: офісах, школах, дитячих садках, громадському транспорті, магазинах. Навпаки, на відкритому повітрі зустріти достатню для зараження кількість вірусних часток практично неможливо. Тому гуляти на відкритому повітрі безпечно.

Засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, які належать до груп ризику. Для цих людей грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна регулярна профілактика здатна врятувати життя.

До груп ризику входять:
- діти до 5 років (особливо діти до 2 років);
- вагітні жінки;
- люди віком від 65 років;
- люди з надмірною вагою;
- хворі на діабет;
- хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;
- хворі на хронічні захворювання легенів;
- люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями;
- люди, що перебувають на імуносупресивній терапії.

Крім того, існують професійні групи ризику:
- медичні працівники;
- вчителі й вихователі;
- продавці;
- водії громадського транспорту;
- усі, хто працює в багатолюдних місцях.

Щоб запобігти захворюванню на грип необхідно:
- обмежити відвідини місць великого скупчення людей;
- для запобігання висихання слизових оболонок рекомендується зволоження повітря і також - застосування сольових спреїв. Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання;
- уникати рукостискань, поцілунків, обіймів, частіше мити руки з милом, обробляти їх дезінфікуючими розчинами, уникати торкання руками очей, носа і рота;
- прикривати ніс та рот при чханні або кашлі одноразовою серветкою;
- за необхідності користуватися одноразовими масками – щоб захистити себе чи оточуючих від можливості зараження. Людина, яка занедужала повинна використовувати маску в тому випадку, якщо їй доведеться перебувати серед здорових людей, які масками не захищені;
- повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми;
- ізолювати хворого - виділити йому окрему кімнату та посуд, визначити одну людину, яка доглядатиме за ним, по можливості усім триматися на відстані 2 метрів від хворої людини;

Світова медична спільнота визнає найбільш ефективним засобом захисту від захворювання на грип щорічні щеплення актуальними протигрипозними вакцинами. Вакцинацію проти грипу необхідно проводити в передепідемічний період починаючи з вересня, проте можна робити щеплення впродовж усього епідемічного сезону. Щеплення не ослаблює, а навпаки, посилює здатність організму протистояти грипу. Вакцинація може не забезпечити 100 % захист від грипу, однак допоможе легко перехворіти грипом та запобігти розвитку ускладнень. Імунна відповідь антитіл, як правило, досягається протягом 2–3 тижнів. Тривалість поствакцинального імунітету варіює, проте, як правило, становить 6–12 місяців. Інкубаційний період грипу становить кілька днів, тому, якщо інфікування вірусом відбулося незадовго до щеплення або одразу після нього, захворювання може наступити. Вакцина не захищає від інших респіраторних інфекцій, які можуть проявлятися симптомами, схожими на симптоми грипу. Щеплення проводиться після огляду лікарем та його дозволу тільки у лікувальному закладі.

Для епідсезону 2018-2019 року в Україні очікується наявність трьох вакцин від грипу. Вакцинація від грипу є економічно обґрунтованою. За різними оцінками, витрати для кожного хворого, пов'язані із захворюванням на грип чи ГРВІ, коливаються від 400 до 2700 гривень у залежності від тяжкості захворювання. А вартість 1 дози вакцини, що захищає від грипу упродовж усього сезону, складає близько 200 гривень.
Минулого епідсезону в Україні було зафіксовано 7 летальних випадків від грипу. Жоден із пацієнтів не був щеплений від грипу.

Не займайтесь самолікуванням та своєчасно звертайтесь до лікаря, щоб уникнути ускладнень!

Березнівське районне лабораторне відділення Костопільського міжрайонного відділу Державної установи

«Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»

Авторські права 2018 © Офіційна веб-сторінка Березнівської районної ради Рівненської області. Усі права захищені.