Усе знаєте про День знань?

З чим асоціюється Перше вересня? Нині – з урочисто вбраними дітьми, квітами та шкільними лінійками. Та Перше вересня не завжди було святковим днем. День знань урочисто почали відзначати порівняно недавно.

Чому у перший день осені
Початок навчального року саме восени, а не навесні чи влітку, має свої історичні причини. Саме восени у християн починався календарний новий рік. Так було до політичної реформи Петра Першого кінця 17 століття. Разом із тодішнім новим роком у навчальних закладах починалося й навчання. Хоча календарний новий рік перенесли на січень, навчання у школах все одно починали восени. Адже більшість шкіл діяли при церквах, і православна верхівка не погоджувалася міняти звичний календар. І все ж усталеної дати початку навчального року довго не існувало…
Після запровадження в Радянському Союзі обов’язкової освіти «усі діти у віці 8-10-ти років мали бути прийняті в школу восени». Тому селянські діти сідали за парти тільки пізньої осені, коли був зібраний урожай, а міські починали навчання з середини серпня. Для «зрівняння школярів у правах» 1935 року прийнято постанову, якою: встановлено єдину дату початку навчання зафіксовано тривалість навчального року та канікули.

День, коли День знань став святом
Із часом у радянських школах стали влаштовувати першого вересня урочистості, після яких одразу ж починалися уроки. Ця традиція прижилася... І лише 1984 року 1 вересня офіційно оголошене офіційним святом. Відтоді в усіх школах проводили урочисті лінійки, а навчальне навантаження для дітей в той день було мінімальним. Зрештою, триває ця традиція і в незалежній Україні. Щоразу Перший урок нового навчального року присвячують певній темі виховного характеру.

Особливості українського Дня знань
Перший дзвінок
Старшокласник саджає на плече першокласницю, яка дзвенить дзвоником. З цього символічного Першого Дзвінка розпочинається навчальний рік.
Вбрання
У деяких школах запроваджено шкільну форму, та все одно вигляд у дітей святковий завдяки бантам і краваткам. У багатьох школах вітають класичне поєднання «темний низ – білий верх».
Квіти, багато квітів
Уранці вони в руках дітей. Увечері оберемки з букетів несуть додому вчителі. Якщо ви бачите Першого вересня людину з букетом – майже 100%, що це педагог.
Багато батьків
Зібрати їх у такій кількості в школі протягом року потім практично неможливо. Більшість батьків першокласників намагаються бути в цей день з дитиною та беруть вихідні дні на роботі Неформальні святкування Після урочистої частини дедалі частіше батьки влаштовують святкові обіди в кафе або пікніки для дітей. Організовують неформальні свята й учні-старшокласники, оскільки навантаження у перший день навчального року ще немає, а вражень про літо, якими хочеться поділитися, вдосталь.
Фотографії
На святі знань незмірна кількість фото- й відеотехніки – все для сімейного архіву, поширення у соцмережах чи на сайті школи. Фото з букетом, з учителем, з мамою і татом, щоб було, що згадати через багато років!

День знань наші близькі й далекі сусіди
Хоча День знань називають міжнародним святом, країн, де його відзначають саме 1 вересня, порівняно небагато. Здебільшого – у країнах пострадянського простору. У Європейських країнах навчальний рік часто розпочинають у період з серпня по жовтень. Чітко фіксованої дати немає.
У Німеччині, як і в США, початок занять визначають на регіональному, місцевому, рівні, у вказаному часовому проміжку.
В Іспанії навчальні заклади приймають учнів протягом усього вересня, до жовтня. Також у жовтні розпочинають навчання в Італії .
У Болгарії йдуть до школи з 15 вересня.
У Фінляндії та Швеції – ще 15 серпня.
Незвичайний старт навчального року обрала Норвегія – кінець квітня.
В іншій половині земної кулі (де взимку – літо, а влітку – зима) навчання починають зазвичай у першій половині календарного року.
У Латинській Америці навчальний рік започатковують у березні.
В Австралії – у лютому.
У Японії початок навчального року припадає на квітень – коли в Країні вранішнього сонця починається цвітіння сакури. Японці вважають, що весна – це початок нового етапу життя, тому саме в цей час слід приступати до навчання або роботи. У квітні в Японії починається і фінансовий рік (приймають новий бюджет), набирають нових співробітників на роботу. Так само японські діти закінчують навчальний рік 31 березня, а 1 квітня – розпочинають новий.
Авжеж, канікули є, але нетривалі за часом і дозовані впродовж навчального року.

Традиції святкування Дня знань у різних країнах
У цілому в більшості країн День знань не є урочистим та не має регламенту. Першокласників збирають у великому приміщенні, наприклад в спортивній залі, виокремлюють по класах – і ведуть на уроки. Старші діти, як зазвичай, приходять на навчання. Якщо є бажання, адміністрація школи та батьки можуть запросити клоунів/аніматорів для веселої атмосфери, влаштувати атракціони, екскурсії чи концерти.
Існують і національні традиції.
В Ізраїлі приносять надувні кульки, а потім відпускають їх у небо.
У Німеччині більше ста років першокласники йдуть на свій перший урок не з букетом квітів, а з пакетом солодощів і подарунків, щоб підсолодити перший день у школі.
У деяких країнах День знань не є самостійним святом, а прив’язаний до інших дат: в Австралії навчальний рік починається після Дня Австралії, 26 січня у Канаді – після Дня праці, що припадає на перший понеділок вересня, отож День знань – у вівторок.


За матеріалами Порталу освітян України "ПЕДРАДА"

Авторські права 2019 © Офіційна веб-сторінка Березнівської районної ради Рівненської області. Усі права захищені.
Joomla! — безкоштовне програмне забезпечення, яке розповсюджується за ліцензією GNU Загальна Публічна Ліцензія.
2006-2012 © Український переклад Joomla! Україна.